Koje je procedure neophodno poštovati prilikom izgradnje bazena
Da li je potrebna dozvola za izgradnju bazena
Uglavnom se ova dozvola traži u okviru dozvole za gradnju kuće ili nekog drugog objekta a ukoliko se bazen gradi naknadno, samo je potrebno je voditi računa o stepenu izgrađenosti vaše parcele. Za ovaj korak savetujemo da se konsultujete sa arhitektom koji će vas moći uputiti u proceduru i obezbediti neophodnu dokumentaciju koju je potrebno priložiti.
Po zakonu o planiranju i izgradnji ČLAN 2. za vrtne bazene do 25m2 i dubine od 1,2m nije potrebno ishodovati građevinsku dozvolu a za ostale jeste (u susednim zemljama je do 100m2 dozvoljena gradnja bez dozvole a dubina nije određena zakonskom regulativom).Nadamo se da će se ubrzo i kod nas promeniti ova regulativa.
Iz našeg ličnog iskustva, do sada je retko ko od naših klijenata tražio ili vadio dozvolu za izgradnju bilo koje vrste bazena a još manje snosio bilo kakve konsekvence zbog toga.
Detalji o pravilima i procedurama
Ukoliko ste se odlučili da u vašem dvorištu napravite bazen, preporučujemo da napravite plan i projekat koji će izvođače radova uputiti u sve faze radova, od pripreme terena do izgradnje bazena i mašinske prostorije. Neophodno je zatim proveriti kakve su mogućnosti za priključak bazenske opreme na struju, grejanje, kanalizaciju i vodovod kako bi se obezbedili svi potrebni tehnički uslovi za izradu bazena.
Poštujte suverenitet svoga dvorišta ali nemojte ugrožavati ni na koji način komšije do vas, svako treba da ima svoju privatnost a i u tehničkom smislu bazen treba da je odmaknut od susedne parcele barem 1 met.
Idealno je ako ga smestite u neki mirniji kutak dvorišta, koji je tokom dana većinu vremena izložen sunčevim zracima, dovoljno udaljen od listopadnog drveća koje zna da napravi dosta problema bazenskoj vodi, a istovremeno ne i predaleko za dovođenje gore navedenih tehničkih priključaka. Evo i osnovnih pravila prilikom izrade idejnog rešenja bazena.
Tehničkom dokumentacijom se obezbeđuje da objekat u celini, odnosno u svakom posebnom delu bude pogodan za predviđenu upotrebu, kao i da u ekonomski prihvatljivom vremenu upotrebe objekat ispuni sledeće osnovne zahteve:- mehaničke otpornosti i stabilnosti;
- bezbednosti i stabilnosti susednih objekta;
- bezbednosti u slučaju požara;
- higijene, zdravlja i životne sredine;
- bezbednosti i pristupačnosti prilikom upotrebe;
- zaštite od buke i zaštite od zagađenja;
- uštede energije i obezbeđenja termičkog komfora ;
- održivog korišćenja prirodnih resursa za izgradnju objekta;
- korišćenja raspoloživih i dozvoljenih resursa za priključenje na infrastrukturu;
- svojim izgledom i funkcijom ne narušava priridnu ravnotežu okolnog prostora
Ukoliko se budete pridržavali ovih pravila i načela prilikom izgradnje bazena, siguran sam da će se on na sve načine u potpunosti uklopiti i u ambijent i funkcionalno zadovoljiti sve potrebne standarde.