Hemija za bazen i način njihove upotrebe
Ugradili ste bazen, napunite bazen vodom i to vodom iz vašeg gradskog vodovoda, drugim rečima, vodom za piće.
E sada je na red došlo i njegovo održavanje koje podrazumeva i korišćenje određenih hemikalija. Ukoliko ih pravilno dozirate imaćete čistu, bakteriološki i alkalno ispravnu vodu za kupanje.
U ovom blogu pričaćemo:
- Koje su hemikalije potrebne za pravilno održavanje vode u bazenu
- Kako da očistite bazena pred sezonu
- Kojom vodom treba puniti bazen
- Kako održavati hemiju bazena ako imate kućne ljubimce
- Kako očistite bazen pred zimu
Kako da očistite bazena pred sezonu
Postoje 4 hemikalije koje su potrebne za pravilno održavanje vode u bazenu:
- Kiselina za ph vrednost vode
- Hlor
- Algicid
- Flokulant
PH vrednost vode
Najvažnije kod održavanja bazena je da se ALKALNOST VODE tj. njena PH vrednost odžava na novu od 7.0 do 7.5 merne skale, što se postiže sredstvom PH – i PH + u zavisnosti od trenutno izmerene vrednosti
Regulacija pH vrednosti, odnosno ispravan opseg pH vrednosti vode u bazenu važan je iz dva razloga:
- Ukoliko pH vrednost nije u preporučenom opsegu, može doći do iritacije kože kupača.
-
pH vrednost snažno utiče na delotvornost sredstava za dezinfekciju vode. Upotrebom pH-testera u
trenu se može ustanoviti pH vrednost. Idealna pH vrednost vode u bazenu je između 7,0 i 7,5. Ako vam
je nakon testa pH vrednost:
- ispod 7,0 - dodajte pH plus (sredstvo za povećavanje pH vrednosti), i to oko 100g sredstva na svakih 10m3 za povećanje pH vrednosti za 0,1
- između 7,0 i 7,5 - idealno, ne radite ništa jer je ta vrednost i potrebna.
- iznad 7,5 - dodajte pH minus (sredstvo za snižavanje pH vrednosti), oko 100g sredstva na svakih 10m3 , za snižavanje pH vrednosti za 0,1 podeoka merne skale.
Hlor
Hlor je druga hemijska komponenta neophodna u vodi koji vrši dezinfekciju vode kako bi bila bakteriološki ispravna za kupanje. Hlor je aktivna i agresivna hemikalija pa sa njom treba oprezno postupati prema uputstvu priloženom na pakovanju.
Dezinfekcija vode u bazenu pomoću hlora vrši se upotrebom kvalitetnih sredstava za dezinfekciju, kada se bakterije i gljivice oksidacijom neutrališu.
Razlikujemo:
- Sporootapajuće tablete hlora - koje služe za dugotrajnu dezinfekciju
- brzootapajući hlor granulat za tzv. “šok” dezinfekciju koja se radi pre sezone (u toku ‘puštanja’ bazena u rad) ili za potrebe ‘lečenja’ vode u toku sezone.
Preporučujem da 1-2 puta nedeljno proverite vrednost hlora, uz pomoć testera.
Da bi bila omogućena delotvorna dezinfekcija vrednost hlora trebalo bi uvek da se kreće između 0,5 i 1.5 mg/l.
Postoji i uređaj za automatsko merenje i doziranje hlora koji se može i naknadno dodati u postojeći sistem bazenske opreme u mašinskoj prostoriji a koji pomoću pumpe dozira iz kanistera tečni koncentrisani hlor.
Algicid
Algicid je sredstvo koje se dodaje vodi radi sprečavanja pojave algi u vodi koje nastaju pri velikim temperaturama u bazenima koji su stalno izloženi sunčevom svetlu ili nakon dužeg ne korišćenja bazena tj. neodržavanja vode u bazenu.
Alge su biljni mikroorganizmi koje se u bazenskoj vodi mogu vrlo brzo razmnožiti. Alge vodi daju zelenkastu boju, a mogu se nastaniti i na zidovima bazena.
Najdelotvornija i najeftinija zaštita je prevencija. Dobro je uvek imati malu količinu sredstva protiv algi u vodi.
Preporučujem jednom nedeljno dodavanje sredstva protiv algi. Količina zavisi od veličine (zapremine) bazena, i upotrebljava se u skladu sa preporukom proizvođača.
Alge se javljaju u dve faze:
- Prvoj (početnoj) - nisu vidljive, ali su zidovi i dno bazena klizavi, tada treba sipati 1 lit ovog sredstva i ukljućiti pumpu da radi 24h. Za to vreme vreme će Algicid delovati na alge.
- Druga faza pojave algi - je kada vam voda dobije zelenkastu boju, ( ako niste odreagovali u fazi jedan) tada sipajte 2 litre ove tečnosti i uključite pumpu da radi stalno narednih 24 sata.
Flokulant
Flokulant je sredstvo koje omogućava da voda ostane bistra i čista. Ponekad se u vodi pojave nečistoće koje su veoma sitne pa filter ne može da ih zaustavi jer su sitnije i od granulacije peska u filteru, obično nisu opasne za kupanje, ali dovode do pojave zamućenja vode.
Flokulant je sredstvo koje deluje tako što vezuje čestice za sebe pa ih ukrupni toliko da one padnu na dno bazena ili se zaustave u filteru. Koristi se po potrebi i po uputstvu koje je napisano na flaši ovog sredstva.
Kako da očistite bazena pred sezonu
Napomena da je ovo posebna aktivnost koja se izvodi pre početka korišćenja bazena, a može je izvoditi sam vlasnik bazena ili firma koju angažuje da pripremi bazen za sezonu.
S obzirom da se u bazenima tokom zimskog perioda ostavlja voda, neophodno je temeljno čišćenje u prolećnim mesecima.
Kod izbora sredstava za čišćenje morate pre svega paziti na to da ne sadrže supstance koje bi kasnije, kada dospeju u vodu, na bilo koji način uticale na njen kvalitet. Isto tako morate paziti na to da sredstva za čišćenje ne sadrže agresivne materije koje bi mogle da oštete materijale od kojih je bazen izrađen.
Takođe važi da bazen ne treba čistiti na jarkom suncu. Kada se radi o tvrdokornoj nečistoći, bolje je bazen čistiti u više navrata, nego upotrebljavati koncentrate za čišćenje. Na taj način ćete sačuvati bazensku opremu i pobrinuti se za njen siguran rad. Kada se sredstva za čišćenje nađu u vodi u velikim koncentracijama, kao takva će doći i do pumpe i ostalih delova opreme koji su osetljivi, naročito: sonde, dozeri, elektroliza, te može doći do kvara na ovim uređajima.
Pred početak sezone neophodno je uraditi “šok” tretman vode:
- Hlor granulat se rastvori u posudi sa vodom i tako rastvoren sipa u bazen. Ostavi se da deluje 48 sati uz neprestano filtriranje. Testirati vodu, da se proveri Ph vrednost i nivo hlora.
- Ako je voda zelenkaste boje, dodati Algicid.
Nakon toga je potrebno redovno održavati vodu kako bi ona ostala u ispravno bakteriološkom i stabilnom alkalnom stanju.
Ukoliko sami pripremate bazen pred sezonu kupanja evo i detaljnog uputsva kako da to uradite.
Uputstvo za aktiviranje bazena pred sezonu
- Ukloniti pažljivo bazensku prekrivku ukoliko je imate tako da prljavština ne uđe u vodu. Ukoliko ima lišća I prljavštine na dnu bazena, ukloniti mrežicom.
- Pripremiti mašinsku prostoriju za korišćenje. Provetriti, osušiti I očistiti ukoliko je potrebno.
- Ventile I uređaje u mašinskoj prostoriji ili šahtu očistiti krpom od prašine.
- Ćeliju elektrolize pažljivo zavrnuti u providno kućište I vratiti konektor sa kablom koji nije pod naponom jer je struja još uvek isključena * ukoliko je ćelija bila izvađena radi čIšćenja.
- Sondu ph regulatora vratiti u ležIšte ravno na dole kako se ne bi oštetila I zategnuti rukom bez upotrebe alata. Kabel sonde zavrnuti na upravljačku kutiju.
- Toplotnu pumpu priključiti na struju, odvrnuti dovodne ventile I skloniti pokrivku. Ukoliko na toplotnoj pumpi postoji čep na donjoj strani zavrnuti ga .
- Zavrnuti zimsku slavinu na filtracionom buretu ( u donjem delu bočno ) I dobro zategnuti rukom.
- Odvrnuti poklopac na filtracionoj bazenskoj pumpi I nasuti 5 lit vode u pumpu. Zatvoriti I dobro zavrnuti poklopac, takođe mali crni plastični čep na donjem delu kućIšta pumpe zavrnuti .
- Postaviti ručicu 6 stepenog ventila na filteru u položaj filtracija .( položaj kazaljke na satu 12h )
- PodićI nivo vode u bazenu do gornjeg dela skimera. Ne dodavati vodu u bazen pre završetka prethodnih koraka. Ukoliko je bilo lišća I prljavštine na dnu bazena pre dosipanja vode ukloniti mrežicom.
- Ukoliko posedujete automatski dozer hlora napuniti ga tabletama hlora I dobro zatvoriti.
- Uključiti bazenski strujni ormar na napajanje ukoliko je povezan utikačem, ili uključiti sve sklopke I osigurače u njemu ( podićI ih na gore) ukoliko je priključen direktno na dovod struje.
- Postaviti sve ventile na cevima u otvoreni položaj položaj, ručice ventila treba da su u pravcu cevi na koju su postavljeni =.
- Aktivirati pumpu uključenjem prekidača na položaj 2, (24h), sačekati 2-3 min da povuče vodu iz bazena.
- Rastvoriti 1 kg hlor granulata u kanti sa vodom I sipati u bazen, ostaviti 48h da deluje.
- Nakon 48h uraditi postupak ispiranje filtera I prebaciti prekidač za pumpu u položaj 1 (tajmer). Nakon toga bazen možete usisati ili ubaciti robot za čIšćenje bazena ukoliko ga posedujete (link).
Prateći ova uputstva, vaš bazen će biti spreman za uživanje u novoj sezoni.
Kojom vodom treba puniti bazen
Na održavanje vode u bazenu, ali i na delotvornost hemikalija utiče i to koju ste vodu koristili za punjenje jer je to i te kako važna činjenica.
Ako se pitate kojom vodom možete napuniti bazen odgovor je samo jedan, vodom iz vašeg gradskog vodovoda, drugim rečima, vodom za piće.
Ako za punjenje bazena koristite bunarsku vodu, vodite računa da ona sadrži teške metale, kao što su gvožđe, bakar i mangan. Ovi metali mogu izazvati promenu boje folije i oštećenje uređaja za rad bazena. Takođe u oblastima gde u vodi postoji visoka koncentracija kalcijuma (tvrda voda), trebalo bi da koristite hemikalije za smanjenje kreča i kalcijuma, jer takva voda može nepovoljno uticati na površinu folije.
Preporuka je da prvo punjenje bazena bude vodom iz cisterne koja dovozi bakteriološki ispravnu i čistu vodu, vodu za piće.
Svi pokušaji naših klijenata da uštede tako što će puniti bazen bunarskom vodom, rezultirali su dugotrajnim i mukotrpnim postupkom dovođenja vode u ispravno stanje za kupanje, koje je mnogo puta bilo i neuspešno. Hemija protiv bunarske vode često nemože da pobedi sve loše stvari koja ona u sebi sadrži.
Kako održavati hemiju bazena ako imate kućne ljubimce
Na održavanje bazena može da utiče i činjenica da li imate kućne ljubimce u dvorištu.
Kada planirate bazen, a imate kućne ljubimce držite ih podalje od bazena, radoznali su, voda ih privlači, naročito pse. Međutim, ne retko uskoče u vodu, ali ne mogu iz nje da izađu. Ako vlasnici nisu u blizini da im pomognu u tome, može se dogoditi nesretan slučaj. Nije dobro ni to da ljubimci kontaminiraju vodu u kojoj će se kupati i deca, a možda i stariji i osetljiviji ljudi. Uglavnom boravak kućnih ljubimaca u blizini bazena utiče na higijenu vode.
Korisni saveti
- Hemikalije dodavajte u bazen po završetku kupanja, na kraju dana po mogućnosti uveče.
- Tada su efekti ovih sredstava najbolji (nema UV sunčevih zraka), a i najbezbednije je za kupače.
- Takođe savetujemo da hemikalije ne dodajete u velikim količinama jer to može može biti štetno po bazenske obloge, opremu, kupače.
- Posle svakog dodavanja gore navedenih sredstava, potrebno je da prođe najmanje 24h kako bi smo testiranjem vode utvrdili koje hemikalije i koju količinu treba eventualno ponovo dodati.
Pažljivo birajte i dozirajte hemikalije, jer u tu vodu ulazite vi i vaši najbliži.
Kako očistite bazen pred zimu
Kada završite sezonu kupanja u kasnu jesen, potrebno je staviti bazen van funcije i pripremiti ga za zimu.
Uputstvo za pripremu bazena pred zimu – zatvaranje sezone
Važno je imati prave instrukcije kako staviti bazen van funkcije, pa evo ih.
- Pre svega spustiti nivo vode u bazenu na nivo 15-20 cm ispod donjeg dela skimera.
- Vodu ispuštate potopnom vodenom ili muljnom pumpom.
- Isključiti bazenski strujni ormar sa napajanja ukoliko je povezan utikačem, ili isključiti sve sklopke I osigurače u njemu (spustite ih na dole) ukoliko je priključen direktno na dovod struje.
- Postaviti sve ventile na cevima u zatvoreni položaj ( položaj ručica treba da bude pod uglom od 90 stepeni u odnosu na cev na koju su postavljeni ) +
- Postaviti ručicu 6 stepenog ventila na filteru u zimski položaj ( u desno za 90 stepeni u odnosu na položaj filtracija ) označeno je plavim slovima I znakom *
- Odvrnuti zimsku slavinu na filtracionom buretu ( u donjem delu bočno ) tako da izlazi voda kako bi se posuda izdrenirala od vode, ostaviti slavinu blago odvrnutu.
- Odvrnuti poklopac na filtracionoj bazenskoj pumpi o ostaviti u odvrnutom stanju,takođe mali plastični čep na donjem delu kućIšta pumpe odvrnuti kako bi se na taj način ispustila preostala voda iz pumpe.
- Pokupiti sunđerom preostalu vodu iz skimera.
- Bazen prekriti običnim građevinskim najlonom I dobro učvrstiti sa strane kako ga vetar ne bi mogao podići.
- Sve uređaje u mašinskoj prostoriji ili šahtu prekriti najlonom I ušuškati kako ne bi došlo do zamrzavanja ili prljanja u toku zime.
- Sondu ph regulatora odvrnuti vrlo pažljivo iz ležIšta I izvuću ravno na gore kako se ne bi oštetila I potopiti u bočicu sa zelenom tečnošću koja se dobila uz uređaj. Kabel sonde odvrnuti od uprvljačke kutije. Važno je da donji deo sonde ne bude na suvom preko zime.
- Ćeliju elektrolize pažljivo odvrnuti iz providnog kućIšta ( pre toga skinuti konektor sa kablom koji nije pod naponom jer je struja isključena u stavci pod rednim brojem 2).
- Zatim ćeliju potopiti u sirćetnu kiselinu na 24h , potom dobro isprati I osušiti.
- Toplotnu pumpu isključiti iz struje, zavrnuti dovodne ventile I prekriti pokrivkom.Ukoliko na toplotnoj pumpi postoji čep na donjoj strani otvoriti ga za ispuštanje zaostale vode.
Ukoliko pažljivo postupate, korak po korak, stavljanje bazena van funkcije, neće vam predstavljati nikakav problem.